Online :
1
Bugün :
16
Toplam :
213408

Mükemmel bir eser “Nisâb’ü’l Mevlevî” üzerine

Konya Bölge Yazma Eserler Müdürü değerli dostum Bekir Şahin Bey, görev şuuruna sahip, gayretli, sessiz, sakin ve son derece de müeddep, müstesna bir insan.
Onun için Türkiye kazan, Bekir Bey kepçe nereden bir yazma eser kokusu alırsa soluğu orada alır diyordum. Türkiye yetmedi önce Türk Cumhuriyetlerine, sonra da Arap ülkelerine uzanmaya başladı. Cd. ortamında yazma eser değiş-tokuşu yapıyor. Kısa bir süre sonra Bekir Bey sayesinde eğer Konya, Türkiye’nin değil, dünyanın en zengin yazma eserler kütüphanesi olursa şaşmayın. Allah böyle gayretli ve güzel insanların sayısını artırsın diye dua edelim, diyorum.
Bekir Bey bu kadar işi arasında, kitap çalışmalarını da ihmal etmiyor. Mevlevîlik alanında Hazret-i Mevlâna’nın evradından sonra İsmail Ankaravî’nın “Nisâbü’l Mevlevî” sini yayımladı. Şimdi bu değerli eser de elimizde.
Bilindiği gibi bu eserin farklı bir yazması geçen yıllarda Akademik Sayfa yazarlarımızdan Yrd. Doç. Dr. Yakup Şafak tarafından neşredilmişti. O zamanlar bu güzel eseri incelemiş ve tanıtımını yapmıştım.
Eser gerçekten Mesnevî’nin özü durumundadır. Mesnevî’nin konulara göre taranarak ayrı başlıklar altında tanzimi, ayrıca tasavvuî konu başlarında, konu ile ilgili açılamaların bulunması, eserden istifadeyi artırıyor.
Nisâbü’l Mevlevî, Osmanlı’nın en meşhur şeyhülislâmlarından Yahya Efendi’nin (1053/1643) tavsiyesi üzerine İsmail Ankaravî tarafından Farsça olarak kaleme alınmış, asırlar sonra 1947 yılında, Tahirülmevlevî tarafından Türkçeye çevrilmiştir. Eserin birden ziyade nüshası olduğu anlaşılıyor. İşte elimizdeki Nisâb’ü’l Mevlevî de bu nüshalardan birisidir.
Ankaravî İsmail Dede, ilim irfan sahibi ve ülkemizin en meşhur ve en önde gelen Mesnevî şârihlerinden birisidir.
Zarif bir kapak ve güzel bir baskı tekniği ile hazırlanan bu eser, sadece Mevlevîlerin değil, Mesnevî’ye ve tasavvufa ilgi duyan herkesin bir başucu kitabı durumundadır.
Bu güzel eser, günümüzde iyiden iyiye yokluğunu hissettiğimiz insan-ı kâmil denilen o, mükemmel insan tipi nasıl yetişir, nasıl mükemmel bir mürîd olunur, bunun ipuçlarını veriyor.
Nisâb’ü’l Mevlevî’yi, tanıdıktan sonra onu, masamdan ayıramadım: Eser, zaman zaman zevkle okuduğum kitapların başında geliyor. Bekir Beyin, bu eseri hazırlarken çok emek sarfettiğini de biliyorum. Değerli dostumu candan kutluyorum.
Damla Yayınevi tarafından basılan eserin tamamı 215 sayfa. Kitap, Bekir Beyin ÖNSÖZ’ü ile başlıyor ve sonunda dizinle bitiyor.
Başka bir zaman, eser üzerinde etraflıca durmak isterim. Kitaba ilgi duyanlar, bu eseri bütün kitapçılardan temin edebilirler.

Telif Hakkı. Mehmet Ali UZ © 2007. Tüm Hakları Saklıdır.
Bilgi Rehber